214k views
4 votes
A plane is flying at an altitude of 12,000 feet and is preparing to land at a nearby airport. The angle from the airport to the plane is 17°. To the nearest tenth of a foot, how far is the airport from the plane?

User Dalgard
by
7.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

answer new

nStep-by-step explanation:

User InigoD
by
7.1k points
4 votes

Answer: The airport is 41043.6 feet far away from the plane.

Explanation:

Since we have given that

A plane is flying at an altitude of 12,000 feet

As shown in the figure :

AB = 12000 feet

and the angle of elevation from the airport to the plane = 17 °

Consider, ΔABC ,


\sin 17^\circ=(AB)/(AC)\\\\\sin 17^\circ=(12000)/(AC)\\\\AC=(12000)/(\sin 17^\circ)\\\\BC=41043.64\ feet

Hence, the airport is 41043.6 feet far away from the plane.

A plane is flying at an altitude of 12,000 feet and is preparing to land at a nearby-example-1
User Simo Mafuxwana
by
7.1k points