114k views
0 votes
For your sports equipment store, you purchase a case containing 24 canisters of tennis balls for $60. You in turn charge $4 for each canister. How much is the price of each case of tennis balls marked up?

1 Answer

7 votes
4*24/60= $1.6 for each canister
User Topera
by
7.1k points