175k views
4 votes
The local school bought $1,464 worth of notebooks for its students. If the notebooks cost $1.22 each, how many notebooks did the school buy? 1,200

2 Answers

5 votes
1,464÷1.22=1,200
.................
User Naveen DINUSHKA
by
8.7k points
6 votes
the answer is 1200. Hope i helped
User Smulldino
by
9.2k points