162k views
19 votes
An object is moving east, and it’s velocity changes from 65 m/s to 25 m/s in 10 seconds.which describes acceleration

User Onoya
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The acceleration of object is -4 ms⁻²

Explanation:

We are given:

Initial Velocity = 65 m/s

Final Velocity = 25 m/s

Time t = 10 seconds

We need to find acceleration.

The formula used to find acceleration is:
Acceleration=(Final\:Velocity-Initial\:Velocity)/(Time)

Putting value in the formula and finding acceleration:


Acceleration=(Final\:Velocity-Initial\:Velocity)/(Time)\\Acceleration=(25-65)/(10)\\Acceleration=(-40)/(10)\\Acceleration=-4\:ms^(-2)

So, acceleration of object is -4 ms⁻²

User Tuomas Hietanen
by
6.9k points