105k views
5 votes
Calculate the percent ionization of ha in a 0.10 m solution. express your answer as a percent using two significant figures.

User Immerrr
by
7.2k points

2 Answers

1 vote
the percent would be 0.31% hope that helps
User AlexConfused
by
7.0k points
3 votes

Answer: The percent ionization of HA is 0.26 %

Step-by-step explanation:

We are given:

Molarity of solution = 0.10 M

Let us assume that
K_a of the given acid is
6.7* 10^(-7)

The chemical equation for the ionization of HA follows:


HA\rightarrow H^++A^-

Initial: 0.1

At eqllm: (0.1-x) x x

The expression of
K_a for above equation follows:


K_a=([H^+][A^-])/([HA])

We are given:


K_a=6.7* 10^(-7)

Putting values in above equation, we get:


6.7* 10^(-7)=(x* x)/(0.1-x)\\\\x^2+(6.7* 10^(-7))x-6.7* 10^(-8)=0\\\\x=0.00026,-0.00026

Neglecting the negative value of 'x'.

To calculate the percent ionization, we use the equation:


\%\text{ ionization}=([H^+]_(eq))/([HA]_i)* 100


[H^+]_(eq)=x=0.00026M


[HA]_i=0.1M

Putting values in above equation, we get:


\%\text{ ionization}=(0.00026)/(0.1)* 100\\\\\%\text{ ionization}=0.26\%

Hence, the percent ionization of HA is 0.26 %

User Sooniln
by
6.6k points