115k views
3 votes
a 12 oz bag of toll house chocolate chips costs $3.60 a 20 oz bag of Hershey chocolate chips costs $4.40 which size is better buy

2 Answers

5 votes
The 20 oz bag of Hershey chocolate chip that costs $4.40. Per oz it is $0.22. The 12 oz bag that costs $3.60 costs $0.30.

Hope that helps!

User Himanshu Moradiya
by
8.4k points
7 votes
3.60/12=.3
4.4/20=.22
Therefore the toll house chocolate chips is a better buy
User Henry Groves
by
7.6k points