menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a 12 oz bag of toll house chocolate chips costs $3.60 a 20 oz bag of Hershey chocolate chips costs $4.40 which size is better buy
asked
Apr 27, 2018
115k
views
3
votes
a 12 oz bag of toll house chocolate chips costs $3.60 a 20 oz bag of Hershey chocolate chips costs $4.40 which size is better buy
Mathematics
middle-school
Lukas Mayer
asked
by
Lukas Mayer
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The 20 oz bag of Hershey chocolate chip that costs $4.40. Per oz it is $0.22. The 12 oz bag that costs $3.60 costs $0.30.
Hope that helps!
Himanshu Moradiya
answered
Apr 30, 2018
by
Himanshu Moradiya
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
3.60/12=.3
4.4/20=.22
Therefore the toll house chocolate chips is a better buy
Henry Groves
answered
May 1, 2018
by
Henry Groves
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 9, 2017
80.9k
views
Hershey's 6-oz milk chocolate almond bar contains 25 milligrams of caffeine. A 20-oz bottle of Coca-Cola has 32 more milligrams of caffeine than the Hershey bar. How many milligrams of caffeine does the
Juan Paredes
asked
Jun 9, 2017
by
Juan Paredes
7.3k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
80.9k
views
asked
Apr 20, 2022
127k
views
How many Hershey kisses are in this 128 oz mason jar. Please help, it’s for a school contest!
Acm
asked
Apr 20, 2022
by
Acm
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
127k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity