72.0k views
3 votes
Three cans of tuna costs $1.50. What is the cost of one can of tuna

User Kaleazy
by
5.8k points

2 Answers

2 votes
The answer would be $0.50
User Sachin Joseph
by
6.5k points
3 votes
The cost of one can of tuna is $1.50/3, or $0.50 per can.
User Hemant Menaria
by
6.4k points