197k views
5 votes
A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

1 Answer

7 votes
1.44 divided by 16 which is 0.09 and to check answer you take 0.09 and multiply by 15 and you get 1.44
User LVB
by
7.9k points

No related questions found