226k views
4 votes
Mr.Chandler buys a roll of towels for $2.19 and bottle of window cleaner for $2.69.In his state,there is 4% sales tax on these items.He also buys a gallon of milk for $3.35.There is no sales tax on milk.How much did Mr.Chandler spend?

2 Answers

3 votes
2.19 + 2.69 = 4.88. (The towels and window cleaner prices added together)

0.04 x 4.88 = 0.39. (4% of 4.88)

0.39 + 4.88 + 3.35 = 8.62 (The sales tax + the price of window cleaner and towns + the price of the milk)

Mr. Chandler spent $8.62.

Hope this helped!!!

User Beebek
by
7.4k points
1 vote
8.42 is what i think it would be


User Tlcowling
by
6.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.