173k views
5 votes
Raisins cost $.97 per pound Michael bought $15.52 worth of raisins how many pounds of raisins did you buy

1 Answer

2 votes
You would divide 0.97 / 15.52 = 0.0625 poundsĀ 
User Varol Okan
by
6.3k points