220k views
2 votes
Which is the best deal for cream cheese?

a. $2.59 for 6 oz
b. $2.89 for 8 oz
c. $4.29 for 12 oz
d. $5.29 for 14 oz?

2 Answers

5 votes
So for A its 0.43 an oz
B 0.36 an oz
C it's also 0.36 an oz
D 0.37 an oz, so I would say it would be C it's the cheapest per ounce and you get the most out of it.
User Xeno
by
9.0k points
4 votes
the best deal is C $4.29 for 12oz
User Cleg
by
8.6k points

No related questions found