200k views
1 vote
Four pounds of apples cost $5. eight pounds of apples cost $10. if the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? round your answer to the nearest hundredth.

2 Answers

5 votes
4/5 = $0.80/lb.
8/10 = $0.80/lb.
y/x = $0.80/lb.

6/x = $0.80/lb.
x = 4.80

The cost of 6 pounds of apples would be $4.80
User Henry Cyranka
by
6.0k points
4 votes

Answer:

Cost of 6 pounds of apples is:

$7.50

Explanation:

Four pounds of apples cost $5.

Cost of 4 pounds of apple= $5

The total cost of apples varies directly with the number of pounds of apples purchased.

so, Cost of 1 pound of apples= $5/4

= $1.25

Cost of 6 pounds of apples= $(1.25×6)

= $7.5

Hence, cost of 6 pounds of apples is:

$7.50

User Smartcaveman
by
5.8k points