20.8k views
1 vote
Monroe is gift wrapping a box that has the shape of a right rectangular prism. The box has a length of 20 cm, a width of 7 cm, and a height of 15 cm.

How many square centimeters of gift wrap will Monroe need to cover the entire outside of the box?

2 Answers

6 votes
formula is 2(wl+hl+hw)
2[(7x20)+(15x20)+(15x7)]
=1090 cm^2
User Tom Pickles
by
6.1k points
3 votes

Answer:

Amount of gift wrap required is 1090 cm².

Explanation:

We are given the dimensions of the rectangular box as,

Length = 20 cm, Width = 7 cm and Height = 15 cm.

Since, we will cover the outside of the box. We have to find the surface area of the box to know the amount of gift wrap required.

As, Surface area of a rectangular prism = 2(l×w+h×l+h×w)

i.e. Area of the rectangular box = 2(20×7+15×20+15×7)

i.e. Area of the rectangular box = 2(140+300+105)

i.e. Area of the rectangular box = 2 × 545

i.e. Area of the rectangular box = 1090 cm²

Thus, the amount of gift wrap required is 1090 cm².

User KawBoy
by
6.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.