88.1k views
5 votes
A pair of jeans that normally sells for $35 is on sale for 20% off. Find the sale price of the jeans. Then find the total cost of the jeans if the sale tax rate is 6%

Please explain how to do this (-:

2 Answers

4 votes
It would be 35 * 20% = 35 * 1/5 = 7

Then for tax it would be 7 * 106% = 7 * 1.06 = 7.42

Hope that helped
User Secretwep
by
7.5k points
5 votes
$35*.20=$7 so they are $7
$35-$7=$28 so they cost $28 on sale
$28*.06=$1.68 is your tax
$28+$1.68=$29.68 is your total price
User AlexMeng
by
6.5k points