224k views
1 vote
a survey conducted in a certain town found that 1 out of every 5 individuals owned a bike. A statistician calculated the margin of error to be 1.5%. What is the maximum percentage of individuals who own a bike?

User Macka
by
6.9k points

2 Answers

1 vote
The maximum percentage of individuals who own a bike is 21.5%
User Nickofthyme
by
8.0k points
2 votes

1 out of every 5 means
(1)/(5)=0.2. This means
0.2*100=20 percent.

Margin of error, according to the statistician, is 1.5%.

So 20% can be 1.5% less or 1.5% more.

We want the MAXIMUM PERCENTAGE, so we take
20+1.5=21.5 percent. That is the maxium percentage of individuals who can own a bike.


ANSWER: 21.5%

User Dan Klos
by
7.3k points