55.5k views
7 votes
Selling price=3430 and discount percentage=2 Percentage​

User Gawbul
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Market price = 3,361.4 (Approx.)

Explanation:

Given:

Selling price = 3,430

Discount percentage =2 %

Find:

Market price

Computation:

Market price = Selling price [1-2%]

Market price = 3,430 (1-2%)

Market price = 3,361.4 (Approx.)

User Bikuser
by
7.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.