Answer:
b.10(512 – c) + 5c = 3,570
Explanation:
Here, c represents the number of student tickets sold,
∵ total persons = 512 (in which some are students and some are students)
So, the number of adult tickets = 512 - c
Since, each student tickets cost $5 and each adult tickets cost $10 each,
∴ The total spending in tickets = ( 5c + 10(512-c) ) dollars,
According to the question,
Total spending = $3,570,
⇒ 5c + 10(512-c) = 3,570
Hence, option 'b' is correct.