59.4k views
1 vote
The chemical equation below shows the reaction between tin (Sn) and hydrogen fluoride (HF). Sn + 2HF SnF2 + H2 The molar mass of HF is 20.01 g/mol. How many moles of Sn are required to react with 40 g of HF? 1 2 3 4

2 Answers

6 votes
40/20 = 2 mol of HF
Sn to HF ratio is 1:2 so divide the 2 mol of HF by 2 to get 1 mol of Sn.
User Ashley G
by
7.2k points
4 votes

Answer: 1 mole

Step-by-step explanation:


Sn+2HF\rightarrow SnF_2+H_2

Moles of
HF=\frac{\text{ given mass}}{\text{ molar mass}}

Given mass= 40 g

Molar mass= 20.01 g/mol

Moles of
HF=(40g)/(20.01g/mole)=2moles

From the given balanced chemical equation, it can be seen that 2 moles of HF react with 1 mole of Sn.

Thus 1 mole of Sn are required to react with 40 g of HF.




User Horia Toma
by
7.1k points