220k views
0 votes
Which is the better deal: 3 cans of soda for $1.27 or 5 cans of soda for $1.79? Use Unit Rates to solve. HINT: Ratios

User Amy
by
8.4k points

1 Answer

6 votes
$1.79 for 5 cans. It comes out to $0.36 per can compared to $0.42 per can for the other one. :)
User Grochni
by
8.0k points

No related questions found