49.9k views
0 votes
A spring stores 68 j of potential energy when it is stretched by 6 cm

User Gmoon
by
7.1k points

1 Answer

5 votes
The force on the spring is the weight of the object, 13.2*9.8 = 129 Nx = 5.93 cm =0.0593 m129 = k(0.0593)k = 2181 N/m
User Paul Carey
by
7.7k points