176k views
0 votes
Christina goes shopping on monday. she has $50. after buying 10 water bottles for gifts, she had $5 left.how much did each water bottle cost?

1 Answer

0 votes
$4.50

50-5=$45 spent on water
45/10=$4.50 each bottle
User Mehmet Ergut
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories