113k views
2 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.29

Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.59


Choice A

Choice B

The unit rates are equal.

The unit rates cannot be determined

2 Answers

4 votes

Answer:

B. Choice B

Explanation:

3.29 divided by 25 = 0.1316

4.59 divided by 45 = 0.102

0.1316>0.102

User Pesche
by
8.4k points
6 votes
Choice A: 3.29/25 = .1316
Choice B: 4.59/45 = .102
Choice B has a lower unit rate.
User Mcastle
by
7.9k points

No related questions found