137k views
3 votes
a rock is dropped from a height of 80 m and is in free fall what is the velocity of as it reaches the ground 4.0 seconds later

User Adum
by
7.6k points

1 Answer

2 votes
Velocity = displacement (distance)/time

v=80m/4s

v=20m/s

velocity = 20 meters per second
User Dinuda Yaggahavita
by
7.0k points