107k views
4 votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce

User Umberto
by
8.1k points

2 Answers

0 votes
$0.40 per ounce. This is because you divide 1.40 by 3 and you get 40 remainder 20. Then, 20 is the half. Thus, 20 multiply 2 is .40
User Kusi
by
7.5k points
3 votes
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
User Yadutaf
by
7.4k points