menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
asked
Oct 9, 2018
107k
views
4
votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
Mathematics
middle-school
Umberto
asked
by
Umberto
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
$0.40 per ounce. This is because you divide 1.40 by 3 and you get 40 remainder 20. Then, 20 is the half. Thus, 20 multiply 2 is .40
Kusi
answered
Oct 10, 2018
by
Kusi
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Yadutaf
answered
Oct 16, 2018
by
Yadutaf
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org