204k views
13 votes
A 30 cl cocakola bottle must contain ________ ml of liquid *

5 points
A.3
B.30
C.300
D.3000
choose the correct option.

User Analydia
by
7.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

C. 300ml is the correct answer

Explanation:

User Gordon Mckeown
by
7.5k points
11 votes

Answer:300ml.

Explanation:

Since 1cl =10ml

Therefore,30cl =10×30ml

=300ml.

User Cirem
by
6.7k points