130k views
4 votes
Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg

2 Answers

0 votes
$0.13 because $1.56/12=0.13
User Khalil TABBAL
by
7.7k points
1 vote
won't it be 0.13 cents because if it is a dozen for 1.56, so 1.56/12=0.13 per egg 
User SARAVAN
by
8.1k points

No related questions found