84.8k views
3 votes
A small gold nugget has volume of 0.87 cm 3 . What is its mass if the density of gold is 19.3 g/cm 3 ?

User ADD
by
7.2k points

2 Answers

2 votes
19.3 g/cm³ x 0.87 cm³ = 16.8 g

Hope this helped. good luck!
User Alveoli
by
7.1k points
4 votes

Answer: 16.791 grams

Explanation:

The formula to find mass we use here is :


\text{Mass}=\text{Density}*\text{Volume}

Given : A small gold nugget has volume of
0.87\ cm^3

The density of the gold is
19.3\ g/cm^3

Then, the mass of gold nugget is given by :-


\text{Mass}=19.3*0.87=16.791 \text{ grams}

Hence, the mass of gold nugget = 16.791 grams

User Orirawlings
by
6.6k points