menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?
asked
Feb 9, 2018
97.1k
views
1
vote
$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?
Mathematics
high-school
Adam Ullman
asked
by
Adam Ullman
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The better buy would be 12 apples at $5.75 makes each apple 48c
Purzynski
answered
Feb 9, 2018
by
Purzynski
6.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Daanzel
answered
Feb 14, 2018
by
Daanzel
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org