63.3k views
1 vote
A 24 oz soda cost $1.25. what is the price per ounce

User Polentino
by
8.1k points

2 Answers

2 votes
The price per ounce is an irrational number, but it estimates to about $0.052 per ounce. This is just an estimation so I don't have to type as much.
User Nathan Fellman
by
8.3k points
0 votes

Answer:

0.052 per ounces.

Explanation:

Given : A 24 oz soda cost $1.25.

To find : what is the price per ounce.

Solution : We have given

Cost of 24 oz ( ounces ) = $ 1.25

Cost of 1 ounce =
(1.25)/(24).

To remove decimal we need to multiply both number by 100

Cost of 1 ounce =
(125)/(2400).

Cost of 1 ounce = 0.052 per ounces.

Therefore, 0.052 per ounces.

User Rax Adaam
by
7.2k points