89.5k views
1 vote
A snail can crawl 2/5 of a meter in a minute.

How many minutes will it take the snail to crawl 6 meters?

2 Answers

4 votes
distanace=rate times time
distance/rate=time

distance=6m
rate=2/5m/m

d/r=t
6/(2/5)=t
(6/1)(5/2)=t
30/2=t
15=t
answer is 15mins
User Jarron
by
7.3k points
3 votes
For 2/5 meter, it takes = 1 min.
For 1 meter, it is = 5/2 min.

Now, for 6 meters, it would be: 5/2 * 6 = 30/2 = 15

In short, Your Answer would be 15 minutes

Hope this helps!
User Twitchax
by
7.7k points