158k views
0 votes
A college student earned $7000 during summer vacation working as a waiter in a popular restaurant. The student invested part of the money at and the rest at If the student received a total of $588 in interest at the end of the year, how much was invested at

1 Answer

7 votes
.09X+.08(7,000-X)=588
.09X+560-.08X=588
.01X=588-560
.01X=28
X=28/.01

X=2,800 AMOUNT INVESTED @ 9%.
7,000-2,800=4,200 AMOUNT INVESTED @ 8%
PROOF:
.09*2,800+.08*4,200=588
252+336=588
588=588
User Luke Berry
by
7.8k points