131k views
4 votes
The price of Philip's favorite candy has been reduced by $0.15 per piece. Philip buys 14 pieces and spends $3.22.

What is the regular price of each piece of candy?

Enter your answer in the box.
$ ?

User Ropo
by
5.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Philip's candy cost $0.38.

For the K12 students, this is correct.

User Eski
by
6.0k points
3 votes
First: Figure out the cost per candy bar currently by dividing 3.22 and 14

3.22 / 14 = 0.23

Second: Add in 0.15 to your total to solve for the prior cost of the candy

0.23+0.15 = $0.38
User ARA
by
6.1k points