20.7k views
0 votes
PLEASE HELP ME!!!!!!! WILL GIVE THANKS AND RATING!!!!!! PLEASEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!

Maria bought 1 2/5 pounds of lunch meat for $3.36.

How much would 2 3/4 pounds of lunch meat cost?

User BrewMate
by
6.5k points

1 Answer

4 votes
2 3/4 * 3.36 / (1 2/5)
=11/4 * 3.36 / (7/5)
= 9.24 / (7/5)
= 9.24 / 1.4
= 6.6
User Rrrokhtar
by
7.6k points