14.8k views
5 votes
8 pencils cost $3.44. What is the unit rate of one pencil?

1 Answer

5 votes
To find the $ amount of one item you divide the amount of money by the items so

3.44/8= $0.43
User Rob Leclerc
by
7.7k points

No related questions found