Taylor and Jillian purchased pieces of gold jewelry. Taylor purchased 0.4 oz of 18-karat gold, and Jillian purchased 1.05 oz of 14-karat
gold. The table shows the amounts that they each paid for their items.
Taylor Jillian
Type of gold
18 karat 14 karat
amount
purchased (oz)
0.4 1.05
price paid ($)
375.40 768.60
How much more did Taylor pay per ounce
than Jillian did?
(b)
Draw a graph that relates the amount of
money, y, that Taylor would spend if she
bought x oz of 18-karat gold.
(c)
On the same coordinate axes, draw a graph
that relates the amount of money, y, that
Jillian would spend if she bought x oz of
14-karat gold.
(d)
Interpret the slopes of both lines.
(e)
Can you see which type of gold is more
expensive by looking at the graphs? Explain
2.
Ryan paid $15.56 for 4 lb of peanuts.
What is the cost per pound?
(b)
About how many pounds can Ryan buy for a dollar? Round to the nearest hundredth.
(c)
Draw a graph that represents the relationship between the cost and the number of pounds of peanuts Ryan bought.
Label the y-axis “Cost ($)” and label the
x-axis “Amount purchased (lb).”
(d)
What is the meaning of the slope of the line that you drew in Part (c)?
(e)
Draw another graph showing the same relationship. This time, label the y-axis
“Amount purchased (lb)” and label the
x-axis “Cost ($).”
(f)
What is the meaning of the slope of the line that you drew in Part (e)?