88.8k views
4 votes
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?

User Oguz Ozcan
by
7.7k points

1 Answer

2 votes
6 pounds of apples cost $7.38

1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23

So the unit price of apples = $1.23 per pound

I hope this helps.
User CWSpear
by
8.3k points

No related questions found