139k views
4 votes
A plane is traveling with an air velocity of 720 kilometers/hour due east. It experiences a headwind of 16 kilometers/hour. Find the resultant velocity and direction of the plane with respect to the ground.

User Mike Soule
by
6.1k points

2 Answers

6 votes
If it is a headwind it means it's travelling against the motion of the plane. This means it's velocity is simply v=720-16=704 km/h due east.
User Kris Gjika
by
6.4k points
1 vote

Answer:

The resultant velocity and direction of the plane with respect to the ground is 704 km/h due east.

Step-by-step explanation:

Given that,

Air velocity v₁= 720 km/h

Headwind v₂ = 16 km/h

The air velocity due to east is greater then the head wind.

So, the direction of the velocity respect to the ground will be due to east.

The velocity of plane respect to ground

The resultant velocity will be


v= v_(1)-v_(2)


v = 720-16


v = 704\ km/h

Hence, The resultant velocity and direction of the plane with respect to the ground is 704 km/h due east.

User Obed Amoasi
by
5.4k points