192k views
0 votes
Leanne is getting a puppy. Her parents are building a play area to give the puppy a place to run. The play area will be in the shape of a rectangle with length of 25 feet and a width of 15 feet.

If the total cost of the fence is $1,440, what is the unit price of the fence per foot?

User Extraeee
by
5.9k points

1 Answer

3 votes
I hope this helps you
Leanne is getting a puppy. Her parents are building a play area to give the puppy-example-1
User Barzo
by
6.5k points