128k views
2 votes
PLEASE HELP!

Amy has a mass of 30 kg, and she is riding a skateboard traveling 5 m/s. What is her momentum?

5 kg*m/s

6 kg*m/s

30 kg*m/s

150 kg*m/s

User Behelit
by
6.4k points

2 Answers

1 vote
If P=M*V than P=30kg*5m/s. P=150.
P=momentum
M=mass
V=Velocity

Now the last time i have done physics was last year. but i'm pretty confident in this answer. Hope this helps!
User Mikko Viitala
by
7.2k points
3 votes
Momentum = mass x velocity of skateboard = 30x5 = 150kg-m/s. 
User Kristjan Liiva
by
6.8k points