125k views
1 vote
Ryan is tasked with conducting an experiment with wires. For the experiment, he requires a wire that measures up to 100 dm in length. What is the total length of wire he should measure and use? A. 10 m B. 0.01 m C. 100 m D. 1,000 m

User Leet
by
6.5k points

2 Answers

3 votes

Answer: A. 10 m

Explanation:

To find the length of wire Ryan will need for conducting the experiment in meters we convert the length of wire 100 dm to meters.

10 dm = 1 meter

Ryan has a wire which measures 100 dm .

100 dm = 1x10=10m.

The total length of wire Ryan should measure and use is 10 m.

Option A.10m is the right option.

User Nikhil Mohan
by
7.5k points
3 votes
1 dm = 0.1 m
100 dm = 10.0 m

A. 10 m . . . . . . is the correct choice
User Vash
by
6.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.