200k views
0 votes
Jan buys a Tv in sale. The price is £448. What was the original price of the Tv if the sale is 30% off?

User Baldpate
by
7.0k points

2 Answers

4 votes
The answer is £582.4. If you add £448 + 30%, then it would equal to £582.
User Danylo Volokh
by
7.2k points
4 votes
Discount = 30%
Percentage after discount = 100 - 30 = 70%

70% → £448

Find 1 %
1% → £448 ÷ 70 = £6.40

Find 100%
100% → £6.40 x 100 = £640

Answer: £640
User MilindaD
by
7.2k points