31.0k views
0 votes
HALLP QUICKKKK

A tourist sailed against the current on a river for 6 km, and then he sailed in a lake for 15 km. In the lake he sailed for 1 hour longer than he sailed in the river. Knowing that the current of the river is 2 km/hour, find the speed of the boat while it is traveling in the lake.

1 Answer

4 votes
To solve this we are going to use the formula for speed:
S= (d)/(t)
where

S is the speed

d is the distance

t is the time

Let
S_(l) be the speed of the boat in the lake,
S_(a) the speed of the boat in the river,
t_(l) the time of the boat in the lake, and
t_(a) the time of the boat in the river.

We know for our problem that the current of the river is 2 km/hour, so the speed of the boat in the river will be the speed of the boat in the lake minus 2km/hour:

S_(a)=S_(l)-2
We also know that in the lake the boat sailed for 1 hour longer than it sailed in the river, so:

t_(l)=t_(a)+1

Now, we can set up our equations.
Speed of the boat traveling in the river:

S_(a)= (6)/(t_(a) )
But we know that
S_(a)=S_(l)-2, so:

S_(l)-2= (6)/(t_(a) ) equation (1)

Speed of the boat traveling in the lake:

S_(l)= (15)/(t_(l) )
But we know that
t_(l)=t_(a)+1, so:

S_(l)= (15)/(t_(a)+1) equation (2)

Solving for
t_(a) in equation (1):

S_(l)-2= (6)/(t_(a) )

t_(a)= (6)/(S_(l)-2) equation (3)

Solving for
t_(a) in equation (2):

S_(l)= (15)/(t_(a)+1)

t_(a)+1= (15)/(S_(l))

t_(a)=(15)/(S_(l))-1

t_(a)= (15-S_(l))/(S_(l)) equation (4)

Replacing equation (4) in equation (3):

t_(a)= (6)/(S_(l)-2)

(15-S_(l))/(S_(l))=(6)/(S_(l)-2)

Solving for
S_(l):

(15-S_(l))/(S_(l))=(6)/(S_(l)-2)

(15-S_(l))(S_(l)-2)=6S_(l)

15S_(l)-30-S_(l)^2+2S_(l)=6S_(l)

S_(l)^2-11S_(l)+30=0

(S_(l)-6)(S_(l)-5)=0

S_(l)=6 or
S_(l)=5

We can conclude that the speed of the boat traveling in the lake was either 6 km/hour or 5 km/hour.
User Nathalee
by
6.5k points