menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Logan makes 9 1/3 cups of granola the next week he made 4 times as much granola how many cups did he make in week two
asked
Oct 8, 2019
4.9k
views
4
votes
Logan makes 9 1/3 cups of granola the next week he made 4 times as much granola how many cups did he make in week two
Mathematics
high-school
George Thomas
asked
by
George Thomas
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Just mult. 9 1/3 cups by 4:
28 4 112
--- * ---- = ------ = 37 1/3 cups (answer)
3 1 3
Umesh Sanwal
answered
Oct 10, 2019
by
Umesh Sanwal
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
37 1/3 because you first have to make it into an improper fraction so you do 9 times 3 which is 27 plus 1 equals 28 so 28/3 times 4/1 equals 112/3 So that as an improper fraction is 37 1/3
Vivri
answered
Oct 14, 2019
by
Vivri
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 10, 2019
35.0k
views
Mr. Logan needs to buy snacks for his daughter's soccer team. He decides to buy crackers and granola bars at a local grocery store. The price of the crackers is $9 for 3 boxes, and the price of the granola
Harald Rudell
asked
Apr 10, 2019
by
Harald Rudell
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
35.0k
views
asked
Aug 12, 2019
189k
views
Mr. Logan needs to buy snacks for his daughter's soccer team. He decides to buy crackers and granola bars at a local grocery store. The price of the crackers is $9 for 3 boxes, and the price of the granola
Jatin Gadhiya
asked
Aug 12, 2019
by
Jatin Gadhiya
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
189k
views
asked
Sep 27, 2020
101k
views
Mr Logan needs to buy snacks for his daughter soccer team. He decides to buy crackers and granola bars at a local store. The price of the crackers is $9 for 3 boxes, and the price of the granola bars is
Medanko
asked
Sep 27, 2020
by
Medanko
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
101k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity