113k views
2 votes
An electric fan has the power output of 60W. How much work is done if the fan operates for 120s?

User Gal Blank
by
6.5k points

1 Answer

3 votes
Since power = work done/time, 60= work done/120, work done = 120*60 = 7200. So,work done = 7200N (Newton).
I'm not sure if you're supposed to convert the seconds to time.
User DQdlM
by
7.5k points