185k views
5 votes
If you see a lightning stroke and then, 15 seconds later, hear the thunder, the lightning is about ____ miles away

User Eula
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

3.2 miles

Step-by-step explanation:

We can assume that the light coming from the lightning reach instantaneously our eyes (because light travels very fast,
3\cdot 10^8 m/s), so the time between the lightining and the hearing of the thunder is equal to the time that sound takes to each us.

Sound travels in air approximately at speed

v = 343 m/s

So the distance it covers in a time of t = 15 seconds is


d=vt=(3403 m/s)(15 s)=5145 m

And using the conversion from meters to miles,

1 mile = 1609 meters

we find


d=(5145 m)/(1609 m/miles) = 3.2 miles

User Jwknz
by
6.9k points