60.1k views
1 vote
The students in science class spent 65% of the class period performing an experiment. How long is the class period if the time spent on this was 52 minutes

2 Answers

5 votes
Divide it by both sides
User Juarez Lustosa
by
7.4k points
1 vote
65% of an unknown time is 52 minutes.
Let the unknown time be x.

65% of x = 52

65% * x = 52

0.65x = 52

Divide both sides by 0.65

x = 80

Answer: The class period is 80 minutes.
User Abdul Haseeb
by
7.1k points