74.0k views
4 votes
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?

User Janvb
by
5.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$2.65 per gallon

Explanation:

To better understand the problem, let's write out a ratio and figure out the proportion.

82.15$ x

_ = _

31 1

To figure out x, we will have to divide 82.15 by 31.

82.15 รท 31 = 2.65

Therefore, the answer will be 2.65.

-kiniwih426

User Slomo
by
5.8k points
2 votes
divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
User Rhurwitz
by
6.3k points