90.4k views
5 votes
Mark is treating his family to ice cream. He buys 4 sundaes and 3 cones for a total of $26. Brian also buys ice cream for his family. His total is $29 for purchasing 2 cones and 5 sundaes.

Determine the system of equations that can be used to find the cost of one sundae, s, and the cost of one cone, c.

Mark ___ s + ___ c = ___

Brian ___ s + ___ c = ___

5, 3, 29, 7, 55, 2 ,4, 26

User Chatu
by
8.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Mark: 4s+3c=26

Brian: 5s+2c=29

Explanation:

6 votes
The cost of one sundae is s and cost of one cone is c.

Mark buys 4 sundae and 3 cones for a total of $26. Cost of 4 sundae will be 4s, cost of 3 cones will be 3c. So we can set up the equation for Mark as:


4s+3c=26


Brian buys 5 sundae and 2 cones for a total of $29. Cost of 5 sundae will be 5s, cost of 2 cones will be 2c. So we can set up the equation for Brian as:


5s+2c=29

Using these two equations, the cost of one sundae and one cone can be calculated.
User Rohit Suthar
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.