20.3k views
2 votes
Someone help please

Someone help please-example-1
User UMAIR ALI
by
6.9k points

1 Answer

5 votes
The arc length (s) is given in terms of the radius by
s = rθ
10 cm = r*(29/180*π) radians
r = (10 cm)*(180/(29π)) ≈ 19.757 cm

d = 2r ≈ 2*19.757 cm ≈ 39.51 cm . . . . . . . matches selection G
User Trikelef
by
7.8k points