172k views
5 votes
Solve the equation

A salesperson has to drive 500 miles. For the first three hours she drove at 65 mi/h. For the next two hours she drove at 55 miles per hour. How many more miles does she have to drive?

User AlexGH
by
7.3k points

2 Answers

1 vote
65 miles per hour*3 hours= 195 miles
55 miles per hour*2 hours=110 miles
195+110=305 miles total traveled
500-305=195 miles left to travel
User M K
by
7.2k points
2 votes

Answer:

Salesperson has to drive 195 miles more to cover the distance.

Explanation:

A salesperson has to drive = 500 miles

For the first three hours she drove at = 65 miles / hour

In 3 hours she covered the distance = 65 × 3 = 195 miles

Next two hours she drove at = 55 miles / hour

In 2 hours she covered the distance = 55 × 2 = 110 miles

She covered distance in 5 hours = 195 + 110 = 305 miles

She has to drive 500 miles, she has drove 305 miles.

Now she have to drive more miles = 500 - 305 = 195 miles

Salesperson has to drive 195 miles more to cover the distance.

User Ragmaanir
by
7.5k points